A rossz alvás számos szív- és érrendszeri zavarral hozható összefüggésbe, beleértve a magas vérnyomást, illetve az érelmeszesedést. Az előbb említett betegségeknek az alvással való összefüggését vizsgáló Kelsie Full, a Vanderbilt Egyetem Orvosi Központjának orvos-helyettese és munkatársai több mint kétezer résztvevő adatait nézték meg. A tanulmányban 45 és 84 év közötti felnőttek vettek részt. Az átlagéletkor 69 év volt, a jelentkezők 54 százaléka nő volt. A résztvevők 38 százaléka fehérnek, 28 százaléka afroamerikainak, 23 százaléka spanyol amerikainak, 11 százaléka kínai amerikainak vallotta magát.

A kísérleti alanyok csuklókészüléket viseltek, amely hét egymást követő napon észlelte, mikor voltak ébren és mikor aludtak. A mérésekről alvásnapló készült. Elvégeztek egy teljes éjszakás alvásvizsgálatot is, ahol a légzést, az alvási szakaszokat és a pulzust figyelték. A kutatócsoport elemezte az alvás időtartamát, az ágyban töltött időt egy éjszaka alatt, és az alvásidőt.
Ezen felül megmérték a plakkok jelenlétét a koszorúérben, a nyaki artériában, illetve több olyan ponton, ahol tetten érhető az érelmeszesedés. Az érelmeszesedés az artériák falán történő zsírlerakódások, úgynevezett plakkok felhalmozódása.
Ez az artériák beszűküléséhez, valamint a szervezet vér- és oxigénellátásának csökkenéséhez vezethet. A lerakódás időnként vérrög keletkezésével járhat, amely elzárja az artériát, ami szívrohamhoz vagy szélütéshez vezethet.
A hét napos periódus során a résztvevők körülbelül 38 százalékánál az alvás időtartama több mint 90 perccel, 18 százalékánál pedig több mint 120 perccel változott. Azok, akik rendszertelenül aludtak, nagyobb valószínűséggel voltak nem fehérek, dohányosok, alacsonyabb átlagjövedelműek és magasabb az átlagos testtömeg-indexük. Akiknél nagy volt az alvásidő rendszertelensége - hetente több mint két órával változott -, 1,4-szer nagyobb valószínűséggel találtak érlemeszesedést, mint azoknál, akik rendszeresebb alvási időtartama legfeljebb 60 perccel változott.
Számomra a legnagyobb meglepetés az volt, hogy a vizsgálatban résztvevők 30 százalékának alvási ideje több mint 90 perccel változott a hét folyamán
– idézte a webmd.com Kersie Full-t. Ez összhangban van azokkal a korábbi tanulmányokkal, amelyek azt sugallják, hogy a lakosság nagy részének rendszertelen alvási szokásai vannak. És nem csak azoknál érhető ez tetten, akik váltott műszakban dolgoznak.